Bardziej ludzkie miejsca pracy

Bardziej ludzkie miejsca pracy

Bardziej ludzkie miejsca pracy
autorem artykułu jest Ola Kowalska

W mediach nieustannie sÅ‚yszy siÄ™ o problemach ze znalezieniem pracy, o bezrobociu – malejÄ…cym lub rosnÄ…cym. Rozmawia siÄ™ o tym gdzie i jak najÅ‚atwiej bÄ™dzie można zarobić. Nie mówi siÄ™ jednak zbyt czÄ™sto, o tym w jakich warunkach siÄ™ pracuje, czy sÄ… one zdrowe, bezpieczne i higieniczne. A przecież ergonomia i ekonomika pracy, to podstawa!

Dyscyplina wiedzy jaką jest ergonomia powstała z myślą o humanizacji miejsca pracy. Cel jaki sobie postawiono to odpowiednie dopasowanie czynnika ludzkiego, otoczenia i maszyn, tak by praca była wykonywana jak najefektywniej, jednak niskim kosztem zdrowia człowieka. Chcąc osiągnąć taki stan rzeczy zaczęto badać poszczególne zawody oraz typy pracy (statyczna, dynamiczna), by poznać i wyeliminować czynniki obciążające organizm. Wszelkie wyniki są spisywane, a metody radzenia sobie z chorobami zawodowymi, korektami pozycji, kontrolowaniem wydatkowanej energii cały czas udoskonalane.

Polski naukowiec B. JastrzÄ™bowski, który wymyÅ›liÅ‚ nazwÄ™ „ergonomia”, okreÅ›liÅ‚ samÄ… dyscyplinÄ™ jako „naukÄ™ o pracy”, a w swoim programowym artykule (1857r.) skupiÅ‚ siÄ™ na wykorzystaniu „nauki przyrody” do przeniesienia jej do miejsca pracy. Ergonomia jako dziedzina wiedzy istnieje od 150 lat. Z Polski szybko rozprzestrzeniÅ‚a siÄ™ na caÅ‚y Å›wiat, a także inne niż praca dziedziny życia. PowstawaÅ‚y instytuty, towarzystwa zajmujÄ…ce siÄ™ polepszaniem warunków pracy. Pod koniec lat 60 ubiegÅ‚ego wieku zaczÄ™to wykÅ‚adać ergonomiÄ™ na uczelniach, powoÅ‚ywać zespoÅ‚y ergonomiczne w biurach projektujÄ…cych maszyny. DziÅ› także tworzy siÄ™ zgodnie z zasadami ergonomii przedmioty użytkowe, myÅ›li siÄ™ również o ergonomicznych warunkach życia. Dlaczego wiÄ™c tak czÄ™sto zapominamy o ergonomii, zwÅ‚aszcza my Polacy?

NajważniejszÄ… przyczynÄ… może być nie samo „zapominalstwo”, lecz raczej niewiedza. Mimo że pomysÅ‚odawcÄ… samej dyscypliny byÅ‚ Polak, o ergonomiÄ™ pracy w Polsce nie dba siÄ™ wystarczajÄ…co dobrze. Także swawola pracodawców jeÅ›li chodzi o przestrzeganie zasad BHP, ignorowanie przez pracodawców przepisów zobowiÄ…zujÄ…cych do zapewnienia wÅ‚aÅ›ciwego stanowiska pracy nie jest tutaj bez znaczenia. Ergonomia jako nauka interdyscyplinarna jest bowiem Å›ciÅ›le powiÄ…zana z medycynÄ… pracy, fizjologiÄ…, BHP.

Zatem ważną kwestią, jeśli chodzi o dobre warunki pracy jest przestrzeganie przepisów BHP, a co za tym idzie przeprowadzanie właściwych szkoleń. W miejscach wymagających specjalnej higieny używane powinny być odpowiednio dostosowane ubrania robocze, w niektórych przypadkach niezbędna jest specjalistyczna odzież bhp. O te aspekty pracy, jak i wszelkie inne, musi oczywiście zadbać pracodawca. Przepisy BHP zobowiązują każdą zatrudniającą osobę do przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa, poinstruowania w razie zagrożenia, zadbanie o to by stroje robocze były wygodne i wystarczająco często zmieniane, a samo stanowisko pracy, dobrze oświetlone i bezpieczne.

Z higienÄ… pracy zwiÄ…zane sÄ… także urlopy oraz higiena wypoczywania. SÄ… one równie ważne, jak dobre warunki w miejscu pracy. JeÅ›li wolnego czasu po pracy jest zbyt maÅ‚o, nie poÅ›wiÄ™ca siÄ™ godziny dziennie swoim prywatnym sprawom, a rocznie nie wypoczywa siÄ™ choćby przez dwa tygodnie, sÅ‚owem – nie pamiÄ™ta siÄ™ o ergonomii w domu, ergonomiczne miejsce pracy może nie pomóc w utrzymaniu organizmu w dobrej formie. Zatem, pracuj zdrowo, bezpiecznie, po ludzku, wypoczywaj czÄ™sto i wymagaj takiej możliwoÅ›ci od pracodawcy.


--
Odzież robocza

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Wybór baterii kuchennej - cz. 1
Jak napisać dobre CV?
Biotechnologia
Bezpieczne inwestowanie, jakich błędów nie popełniać?
Zalecenia eksploatacyjne dla użytkowników instalacji LP